DEM Parti Sözcüsüne Meclis’te fotoğraf engeli: Hakkari fotoğrafları odasına gönderilmedi

ANKARA – DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan’ın Meclis Genel Kurulu’nda yapacağı konuşmada kullanacağı iki fotoğrafın odasının bulunduğu Halkla İlişkiler binasına girişi engellendi.

Doğan, 5 Haziran’da fotoğrafların odasına getirilmesi için TBMM iç hizmetlerde görevli personelden destek istedi ve fotoğrafların DEM Parti grubundan kendi odasına getirilmesini talep etti.

İlk fotoğrafta Şırnak’ta 31 Mart seçimlerinde oy kullanan askerlere “Konuş sen nerelisin? diyen ve daha sonra hakkında soruşturma açılan kişi, ikinci fotoğrafta da Hakkari’de kayyımı protesto eden bir kadının görüntüsü vardı.

FOTOĞRAFLARA EL KONULDU: BAŞINIZA İŞ AÇILIR

Görevli personel parti grubundan aldığı fotoğrafları Doğan’ın odasına getirirken bina girişindeki polislerce durduruldu. Polisler meclis görevlisine fotoğrafların kime götürüldüğünü sorup “Ayşegül Doğan’a” cevabını aldıktan sonra fotoğraflara el konuldu. Ardından polisler Meclis personeline, “Böyle şeyler almayın, başınıza iş açılır, soruşturma açılır. Bunlar suç unsuru oluşturur. Gelsin danışmanı alsın” dedi.

YASAMA FAALİYETİNDE KULLANACAĞIM FOTOĞRAFLARA NEDEN EL KONULDU?

Doğan, konuyu bir dilekçeyle Meclis Başkanlığı’na taşıdı ve dilekçesinde, “Meclis çatısı altında, yasama faaliyetlerimde kullanacağım fotoğraflara usulsüz bir biçimde el konulup, makamıma getirilmesinin engellenmesi hakkında tarafıma bilgi verilmesini talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

MECLİS İÇ TÜZÜĞÜ GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Meclis Başkanlığı’nın Doğan’a gönderdiği yanıtta Meclis Güvenlik Yönetmeliği’nin 17’nci maddesi hatırlatıldı. Fotoğraflara el konulma gerekçesi olarak maddedeki “…üzerinde, içerisinde siyasi parti, spor kulübü veya herhangi bir kuruluşun tanıtım ve propagandasına yol açacak yazılı, basılı, monteli, sabit, seyyar afiş, pankart, flama bulunan araçlar ile bunları yanında bulunduran kişiler yerleşkeye alınmazlar” ifadeleri gösterildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x